Kawa z Etiopii

Kawa z Etiopii – słów kilka o ojczyźnie kofeinowego bogactwa

Dzisiaj zawitamy do Etiopii, czyli „rodzicielki” kawy. Według różnych materiałów źródłowych ziemia etiopska zrodziła owoce kawowca ponad 2000 lat temu. Do czego pierwotnie wykorzystywano kawę? Jaka jest jej prawdziwa historia? Czy Czarny Ląd wciąż bierze udział w aktywnym rozwoju kofeinowego produktu? O tym i o wielu innych rzeczach powiemy w dzisiejszym artykule.

Kawa z Indonezji

Kawa z Indonezji

Historia kawy w państwie, jakim jest Indonezja, sięga wieku XVII. W tamtym czasie indonezyjskie wyspy należały do władz holenderskich, które postawiły jako pierwsze (nie wliczając krajów afrykańskich) na uprawę kawy. Dziś, kiedy znawcy kawy słyszą “kawa z Indonezji”, od razu w pierwszej wizji pojawia się Robusta. Ale czy zawsze tak było? Czy ten azjatycki kraj ma do zaoferowania wyłącznie ten rodzaj kawy? Co jeszcze skrywa w sobie Indonezja?

Kawa z Brazylii

Kawa brazylijska Santos – poznaj historię

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, a plony tego kraju odpowiadają około 1/3 globalnej produkcji. Większość kawy brazylijskiej to tak zwana Robusta, a jej plantacje rozciągają się na ogromnych obszarach kraju, od stanu Espírito Santo w pobliżu wybrzeża do stanu Minas Gerais, dość daleko od morza. Brazylijska kawa jest znana ze swojej kremowej tekstury, średniej kwasowości i orzechowego posmaku, ale o tym nieco później. Zapraszamy!

Co zamiast mleka do kawy?

Co zamiast mleka do kawy?

Zamienniki mleka do kawy zyskują na popularności. Moda na produkty roślinne rozszerza swoje zasięgi, dlatego w kawiarniach i restauracjach pojawia się coraz więcej propozycji alternatywnych do tradycyjnego napoju, jakim jest kawa. Czym zastąpić mleko w codziennej diecie lub w trakcie wypadu do lokalnej kawiarni? Dowiedz się więcej o stosowanych zamiennikach, przechodząc do naszego artykułu.

Kawa ziarnista a termin ważności

Czy kawa ziarnista może się przeterminować?

Na forach kulinarnych lub w trakcie rozmów z naszymi Klientami, nierzadko pada pytanie, czy kawa ziarnista może się przeterminować bądź zepsuć wraz z upływem czasu? W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić kilka cennych informacji, które z całą pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości, co do żywotności produktu. Zapraszamy!

Robusta a Arabica - różnice

Robusta vs Arabica – poznaj różnice

Niezależnie czy gustujesz w kawie rozpuszczalnej, czy ziarnistej, warto poznać różnice pomiędzy gatunkami najpopularniejszych kaw, a mianowicie Arabici i Robusty. Te dwie odmiany są doskonałe na swój sposób i należy wykorzystywać ich mieszanki w zależności od preferowanego rodzaju kawy.

Kawa a zdrowie

Kawa a zdrowie

Wątpliwości związane z pozytywnym działaniem kawy nadal istnieją, choć powstało już wiele artykułów, a nawet programów, gdzie poruszono tę tematykę. Jak odkryć prawdę o kofeinie i co faktycznie drzemie w ziarnach kawy? W dzisiejszym artykule wyszczególnimy najważniejsze informacje, które dotyczą właściwości jednego z najpopularniejszych produktów na świecie. Zapraszamy!

Kawa ziarnista a kawa mielona

Kawa ziarnista a kawa mielona – różnice, zalety i wady

Są wśród nas fani kawy ziarnistej, jak i kawy mielonej. Niektórzy wręcz nie mogą pogodzić się z faktem, że ktoś może wybrać zupełnie inny rodzaj produktu. Ten odwieczny spór można wreszcie rozstrzygnąć, przytaczając konkretne argumenty, co do poszczególnych wad lub zalet obu form jakże popularnej kawy. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na właściwościach, rodzajach oraz różnicach między kawą ziarnistą a mieloną. Zobacz sam!