Obuplikowano: 5 lipca, 2022 Autor: Grzegorz Fedorowicz Comments: 0
co zamiast mleka do kawy

Zamienniki mleka do kawy zyskują na popularności. Moda na produkty roślinne rozszerza swoje zasięgi, dlatego w kawiarniach i restauracjach pojawia się coraz więcej propozycji alternatywnych do tradycyjnego napoju, jakim jest kawa. Czym zastąpić mleko w codziennej diecie lub w trakcie wypadu do lokalnej kawiarni? Dowiedz się więcej o stosowanych zamiennikach, przechodząc do naszego artykułu.

Czym zastąpić mleko krowie do kawy? Poznaj rodzaje roślinnych alternatyw!

Na samym początku warto zaznaczyć, że mleko roślinne i napój roślinny stosowane są aktualnie jako synonimy, ponieważ mleko w swoim pierwotnym znaczeniu odnosi się wyłącznie do płynu pochodzenia zwierzęcego. Wynika to również z regulacji Unii Europejskiej, która w skrócie mówi o tym, iż producenci wyrobów roślinnych (roślinnych ekstraktów) winni nazywać je napojami, a nie „mlekiem”. Jednak, potocznie przyjęło mówić się o mleku roślinnym.

Jeśli mowa już o roślinnych zamiennikach, warto wymienić te najpopularniejsze, czyli:

  • mleko z orzechów brazylijskich
  • mleko migdałowe
  • mleko ryżowe
  • mleko owsiane
  • mleko kokosowe
  • mleko z orzechów laskowych
  • mleko sojowe

Powyższe produkty odznaczają się wartościowymi składnikami, ale czy posiadają one równie tyle odżywczych składników, co mleko krowie?

Mleko roślinne a mleko krowie

Wiadomo nie od dziś, że mleko krowie jest źródłem białka oraz wapna, czyli składników, które pozytywnie wpływają przede wszystkim na nasz układ kostny, ale nie tylko. Warto pamiętać, że jeśli decydujesz się na wyeliminowanie mleka zwierzęcego ze swojej diety, to musisz zadbać o dostarczenie wyżej wymienionych składników do swojego organizmu z odmiennych źródeł. Dodatkowo, mleko roślinne, które na pozór wydaje się niezwykle zdrowe, powstaje z różnych nasion poprzez namaczanie w wodzie. W ten sposób nasiona tracą sporą część swoich wartości odżywczych. W tym wypadku, mleko odzwierzęce po raz kolejny wygrywa ze swoim zamiennikiem. Warto więc zadać pytanie, czy mleko bądź też napój roślinny może odgrywać zbawienną rolę w diecie niektórych osób?

Mleko roślinne – dla kogo?

W dzisiejszych czasach dość mocno uwidocznił się trend na mleko roślinne. Niektórzy unikają mleka krowiego tak po prostu. Jednakże, istnieje pewna grupa osób, która w sposób szczególny powinna unikać właśnie ten rodzaj mleka. Są to persony, mające problemy z trawieniem laktozy (nietolerancja laktozy). W takim wypadku, dbając szczególnie o swoje zdrowie i trzymając się ścisłej diety, nie zaleca się spożywania produktu zwierzęcego, a doskonałym zamiennikiem może okazać się właśnie napój roślinny.

Kawa bez mleka – czyli powrót do tradycji

Kawa z mlekiem to napój najczęściej kupowany w kawiarniach. Jednak, spoglądając na historię trunku, wiadomo, że nie od razu do kawy dodawano mleko. Tradycja Bliskiego Wschodu nakazywała pić kawę czarną. W zasadzie nie dodawano wtedy do niej żadnych innych składników. Pochylając się nad właściwościami takiej wersji kawy, można dostrzec również wiele plusów, które wpływają na nasze zdrowie. Mianowicie, kawa bez mleka jest lżejsza, mało kaloryczna, dzięki czemu nasz organizm szybciej ją wchłania. Tak zwana „mała czarna” również zalecana jest osobom, przebywającym na diecie – zawiera w przybliżeniu 4 kcal. Czy zdecydujesz się na kawę 100% Arabica, czy też blend Arabici i Robusty, to już nie ma aż takiego znaczenia, chyba, że preferujesz delikatne lub bardziej wyraziste rozwiązanie. Kawa klasyczna to zawsze pierwszorzędna jakość, a tej w Cafenado jest pod dostatkiem. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego po oryginalną dawkę kraftowego smaku.