Obuplikowano: 17 października, 2022 Autor: Grzegorz Fedorowicz Comments: 0
Kawa z Brazylii

Brazylia jako producent kawy na świecie

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, a plony tego kraju odpowiadają około 1/3 globalnej produkcji. Większość kawy brazylijskiej to tak zwana Robusta, a jej plantacje rozciągają się na ogromnych obszarach kraju, od stanu Espírito Santo w pobliżu wybrzeża do stanu Minas Gerais, dość daleko od morza. Brazylijska kawa jest znana ze swojej kremowej tekstury, średniej kwasowości i orzechowego posmaku, ale o tym nieco później. Zapraszamy!

Historia kawy brazylijskiej

Kawa została po raz pierwszy wprowadzona do Brazylii w 1727 roku przez Francisco de Melo Palhetę, dyplomatę, którego zadaniem było rozwiązanie sporu między Francją a Portugalią o granice Gujany Francuskiej. Mówi się, że Palheta otrzymał worek z ziarnami kawy od gubernatora Gujany Francuskiej i przypisuje mu się przemycenie ich z powrotem do Brazylii.

Krzewy kawowe doskonale odnalazły się w brazylijskim klimacie, a produkcja szybko się rozwinęła. Do roku 1800 Brazylia była wiodącym producentem kawy na świecie. Brazylijski przemysł kawowy rozwijał się przez cały XIX i XX wiek, a dziś Brazylia nadal jest jednym z największych producentów kawy na świecie.

Brazylijską kawą można delektować się na całym świecie, ale jest ona szczególnie popularna w samej Brazylii, gdzie kultura kawy jest głęboko zakorzeniona w codziennym życiu. Od małych lokalnych kawiarni po duże sieci korporacyjne, kawa odgrywa ważną rolę w społecznej i gospodarczej tkance kraju.

Cechy charakterystyczne kawy brazylijskiej

– odpowiednia moc

– umiarkowana kwasowość

– delikatna słodycz

– kremowa esencja

Kawa po brazylijsku

Brazylijczycy gustują w trunkach kofeinowych każdego dnia. Ich ulubiona kawa to kawa mocna oraz słodka. Choć z tą drugą cechą wiąże się pewna historia, która nieco przymusiła obywateli do sięgania po ten produkt. Cukier, zwłaszcza trzcinowy, dodawany jest w sporych ilościach do każdego rodzaju kawy, gdyż zdecydowana większość upraw pozostaje eksportowana, dlatego też mieszkańcy Brazylii mają dostęp do kawy średniej lub niskiej jakości.

O poranku brazylijska kawa, wedle tradycyjnych rytuałów obywateli tego kraju, powinna być podawana z domieszką spienionego mleka. Z kolei w godzinach popołudniowych większa część mieszkańców raczy się swego rodzaju espresso, lecz oczywiście z dużą ilością cukru.

Leave a Comment