Obuplikowano: 17 maja, 2022 Autor: Grzegorz Fedorowicz Comments: 0
Robusta a Arabica - różnice

Niezależnie czy gustujesz w kawie rozpuszczalnej, czy ziarnistej, warto poznać różnice pomiędzy gatunkami najpopularniejszych kaw, a mianowicie Arabici i Robusty. Te dwie odmiany są doskonałe na swój sposób i należy wykorzystywać ich mieszanki w zależności od preferowanego rodzaju kawy. Dowiedz się więcej na temat Robusty oraz Arabici, aby stosownie dobierać gatunki według indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do naszego artykułu.

Robusta i Arabica – pochodzenie i cechy roślin


Powyższe gatunki początkowo były uprawiane wyłącznie na Czarnym Lądzie. Kawa Arabica, mimo że jej nazwa odnosi się stricte do krajów arabskich, to swoje korzenie zawdzięcza przede wszystkim krajom takim jak: Mozambik oraz Etiopia. Drzewa arabskiej kawy po czasie zostały rozpowszechnione również w strefie międzyzwrotnikowej, jak i w Ameryce Południowej, Cejlonie oraz Jawie i Sumatrze. Obszary te posiadają idealne warunki do uprawy właśnie tego gatunku kawy. Z kolei Robusta, cechuje się dużo większą elastycznością, jeśli chodzi o warunki, w których powinna być uprawiana. Stąd też, wspomniana nieco wyżej kawa rośnie i owocuje w wielu zakątkach świata, począwszy od Brazylii, a skończywszy na Indonezji. Poprzez to, że Robusta jest mało wymagającą rośliną to jej drzewka osiągają dużo większe rozmiary od Arabici – dodatkowo rozrasta się w szybszym tempie.

Robusta a Arabica – różnice smakowe


Przechodząc do najważniejszego wątku, czyli charakterystyki obu odmian kawy, nie sposób nie zacząć od priorytetowego elementu, jakim jest zawartość kofeiny. W starciu na tej płaszczyźnie zdecydowanie góruje Robusta, która zawiera w sobie nawet do 4% tego związku. Z kolei Arabica stanowi doskonałą podstawę dla nieco łagodniejszych i subtelniejszych napojów, ponieważ zawartość kofeiny w niej sięga maksymalnie do 1,5%. Między Robustą a Arabicą znajdują się jeszcze inne, różniące je elementy. Zdecydowanie warto poruszyć temat zawartości cukru, kwasowości oraz goryczy w ziarnach tychże gatunków. Arabica, jak już wspomnieliśmy, charakteryzuje się łagodnością, a co za tym idzie posiada większą ilość cukru w strukturze swoich ziaren. Cechuje się także nieco większą kwasowością oraz niską goryczą w opozycji do Robusty. Ta natomiast zaliczana jest do szorstkich, mocnych odmian, które charakteryzują się niską kwasowością, lecz odczuwalną, choć umiarkowaną goryczką.

Jaki gatunek wybrać do ulubionej kawy?


Cechy zarówno Arabici, jak i Robusty zostały rozróżnione w akapicie powyżej, dlatego teraz warto zastanowić się, w jaki sposób wykorzystywać te dwie odmiany kawy do stworzenia ulubionego napoju. Biorąc pod uwagę zawartość kofeiny w ziarnach kawy, Robusta sprawdzi się przede wszystkim do:

  • Espresso
  • Klasycznych kaw czarnych (Kawa americano)
  • Kaw typu „crema”

Ta ostatnia pozycja z listy nie znalazła się w zestawieniu przypadkowo, ponieważ dzięki unikalnym właściwościom Robusty, możliwe jest uzyskanie wspaniałej, delikatnej i aksamitnej pianki na wierzchu trunku w trakcie jej parzenia. Aby kawa była zawsze świeża i bogata w swoje naturalne oraz oryginalne właściwości, dobrze jest mielić ją na bieżąco – tuż przed zaparzeniem. Robusta zdecydowanie sprawdzi się również w formie kawy rozpuszczalnej.

Arabica, co prawda zawiera mniej kofeiny, lecz jest o wiele bogatsza w intensywne aromaty, jak i zaawansowane smaki. Warto więc wykorzystywać ją do tworzenia takich trunków jak:

  • Cappuccino
  • Latte
  • Macchciato
  • Flat white
  • Mocha

Omawiany gatunek kawy posiada zróżnicowany profil smakowy. Konsumując Arabicę można odnaleźć naturalne smaki czekolady, orzechów, różnorodnych owoców czy chociażby karmelu. Stąd też, kawa Arabica w odróżnieniu od Robusty wykorzystywana jest do tworzenia smakowych blendów kawy.